Spis treści
Rafał Trzaskowski jest synem pianisty. Pochodzenie i rodzice oraz brat
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie, co oznacza, że ma 53 lata. Jest synem Andrzeja i Teresy Trzaskowskich.
– Dorastałem na warszawskiej Starówce, mój dom rodzinny łączył dwie tradycje – warszawską po Mamie i krakowską, po moim Ojcu, pianiście i kompozytorze jazzowym Andrzeju Trzaskowskim – pisze o sobie polityk na swojej stronie internetowej.
Andrzej Trzaskowski zasłynął jako wybitny pianista oraz kompozytor. Łączył on jazz i muzykę klasyczną. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczył się też analizy i teorii muzyki współczesnej. Tworzył muzykę do filmów, grał z kilkoma zespołami i prowadził Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1. Został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Z kolei mama Rafała Trzaskowskiego pochodziła z domu Arens. Była córką antykwariuszy.
– Otwartość. Tolerancję. Horyzonty. Mój ojciec, poza tym, że był muzykiem, był erudytą. Znał kilka języków obcych. Do tego był bardzo wyluzowanym, przezabawnym facetem. Moja mama podobnie. Przekazali mi olbrzymią wiedzę i miłość do książek. Zacząłem czytać, jak miałem pięć lat. Od tamtej pory, jak zbyt długo nie czytam, to mi się ręce trzęsą i nawet w kampanii muszę wziąć książkę, choć na pół godziny w nocy – mówił Trzaskowski w TVN24 o tym, co zawdzięcza rodzicom.
Rafał Trzaskowski ma też przyrodniego brata. Jest nim Piotr Ferster. 71-latek był przez lata dyrektorem „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie. Nie mówi on wiele o życiu osobistym, ale kilka lat temu wyznał, że kocha brata i zadeklarował głosowanie na niego podczas wyborów.
Rafał Trzaskowski już jako nastolatek chłonął angielski
Uczył się w szkole podstawowej w Warszawie, co ciekawe, chodził do jednej klasy z Michałem Żebrowskim. W wieku 15 lat przez kilka miesięcy uczył się w Marcellin College Randwick, szkole średniej w Sydney, w Australii. Jest to katolicka szkoła ponadpodstawowa dla chłopców.
Kobieta

– Dwa miesiące chodziłem jako wolny słuchacz do australijskiej szkoły, katolickiej zresztą, i jeździłem na obozy sportowe w buszu. To mi dało prawdziwego kopa z angielskim, bo byłem jeszcze mały, mogłem złapać akcent – pisał Trzaskowski w swojej książce.
Kontynuował naukę w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Warszawie, był przewodniczącym samorządu szkolnego. Jeszcze jako licealista, przed wyborami w 1989 roku, został wolontariuszem w biurze Komitetu Obywatelskiego, zostając tłumaczem. Dzięki temu nawiązał relacje z amerykańskimi kongresmenami, a to pozwoliło mu uzyskać stypendium w szkole średniej w Michigan.
Rafał Trzaskowski – wykształcenie
Po maturze Rafał Trzaskowski podjął dwa kierunki studiów. Ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także filologię angielską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podyplomowo studiował również europeistykę w Kolegium Europejskim w Natolinie. Był też stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu.
W 2004 roku został doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa u Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca miała tytuł „Dynamika reformy instytucjonalnej”. Zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.
Kariera Rafała Trzaskowskiego
Rafał Trzaskowski nie od zawsze był politykiem.
– Znajomość angielskiego pozwoliła mi się szybko usamodzielnić. Już w liceum dorabiałem udzielając lekcji, później pracowałem jako tłumacz symultaniczny. Swoją karierę zawodową rozpocząłem jako ekspert ds. UE, najpierw w Urzędzie ds. Integracji Europejskiej, a następnie w Parlamencie Europejskim, oraz wykładowca akademicki. Z tego ostatniego zajęcia nie zrezygnowałem do dzisiaj – pisze na swojej stronie.
Po latach pracy jako ekspert i doradca ds. Unii Europejskiej postanowił kandydować w wyborach.
W 2009 roku został wybrany eurodeputowanym z ramienia PO. W Brukseli zajmował się unijnymi traktatami, budżetem oraz agendą cyfrową. Za tę ostatnią dziedzinę stał się później odpowiedzialny w Polsce, gdy w 2013 roku Donald Tusk powołał go na ministra ds. cyfryzacji i administracji. W związku z tym złożył mandat eurodeputowanego. Odpowiadał również za zarządzanie kryzysowe oraz za kontakty rządu z samorządami.
W 2014 zakończył sprawowanie tego urzędu i został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W 2015 roku został posłem na Sejm, a rok później członkiem zarządu PO. W 2017 roku stał się wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.
W 2018 roku mieszkańcy Warszawy ponownie obdarzyli go zaufaniem, powierzając mu urząd prezydenta Warszawy.
W 2020 roku brał udział w wyborach prezydenckich. Przeszedł do drugiej tury, lecz przegrał z Andrzejem Dudą.
Rafał Trzaskowski ma żonę i dzieci
Rafał Trzaskowski jest niemal od 23 lat mężem Małgorzaty Trzaskowskiej. Para poznała się dzięki wspólnym studiom Trzaskowskiego oraz brata Małgorzaty. Najpierw młoda dziewczyna zauważyła studenta na jednym ze zdjęć, a później zobaczyła go na żywo, podczas zakończenia roku akademickiego. Para przez kilka lat żyła na odległość, aż wreszcie, po zakończonych studiach Małgorzaty, pobrali się, a ona przeniosła się do Warszawy. Mają dwoje dzieci, syna Stanisława i córkę Aleksandrę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!